Idealnie dobrany stanik jest jak druga skóra. Podtrzymuje i unosi biust, podkreślając jego naturalny kształt i jednocześnie zapewnia pełną swobodę ruchów. Dobrze dobrany stanik ma też jedną ważną cechę – niezależnie od rodzaju dekoltu i kroju kreacji, ujarzmia co trzeba, samemu pozostając niewidocznym. Większość kobiet nie ma problemu z dopasowaniem biustonosza do codziennych stylizacji z koszulami, swetrami czy t-shirtami. Są jednak sytuacje i okazje, kiedy chcemy wyglądać naprawdę wyjątkowo i odsłonić nieco ciała – wówczas niesforne ramiączko czy odznaczająca się fiszbina może popsuć cały misterny efekt. Dziś chcemy Wam pokazać jak dopasować biustonosz do rodzajów dekoltów, zwłaszcza tych z gatunku nietypowych, żebyście miały pewność, że wyglądacie zjawiskowo i nic Wam nigdzie nie wystaje.
1. Najmodniejsze od kilku sezonów dekolty typu bustier, występujące głównie w zwiewnych bluzkach i letnich sukienkach wymagają odpowiedniej oprawy. Ze względu na to, że w tym kroju nie występują ramiączka konieczny będzie biustonosz samonośny lub bez ramiączek. Dobrze sprawdzi się także usztywniona bardotka z odpinanymi ramiączkami i dodatkowymi wkładkami modelującymi.
Jeśli zarówno sukienka, jak i okazja są bardzo wyjątkowe, doskonałym rozwiązaniem będzie biustonosz bez ramiączek , łączący w sobie funkcję stanika i gorsetu. Dzięki wyprofilowanym miseczkom ten biust zostanie odpowiednio wyprofilowany i podtrzymany, a pionowe fiszbiny dodatkowo pomogą optycznie wymodelować sylwetkę.
2. Decydując się na sukienkę lub bluzkę, z głębokim dekoltem w szpic, warto zwrócić szczególną uwagę, by mostek biustonosza był maksymalnie obniżony. Efekt dobrego podtrzymania i perfekcyjnie wymodelowanego biustu zapewni stanik typu plunge. Im głębszy dekolt w kształcie litery V, tym bardziej obniżony powinien być mostek łączący obie miseczki.
3. Do bluzek czy sukienek bez pleców lub z ozdobnymi ażurowymi dekoltami, niezbędny będzie biustonosz wyposażony w zapięcie znajdujące się nisko talii. Pomysłowym, aczkolwiek nieco zapomnianym rozwiązaniem jest też biustonosz, z długimi, odpinanymi ramiączkami, które można przymocować wedle potrzeb – krzyżując je na plecach lub tak, by jedno z nich przechodziło po karku. Taki rodzaj stanika sprawdzi się także w przypadku asymetrycznych sukienek na jedno ramię, warto jednak pamiętać, że taka konfiguracja wymaga odpowiedniego usztywnienia. Najlepszym wyborem będzie balkonetka z lub stanik samonośny z obniżonym zapięciem.
4. Dekolt karo, zwany również prostokątnym lub kwadratowym pozwala na efektywne wyeksponowanie górnej części biustu. Jest szczególnie polecany szczęśliwym posiadaczkom dużego biustu, ponieważ doskonale go eksponuje, nie sprawiając wrażenia wulgarnego dekoltu. Dodatkowym atutem tego rodzaju wycięć jest fakt, że optycznie wysmuklają szyję i podkreślają obojczyki, uważane przez wielu za jeden z najseksowniejszych elementów kobiecego ciała. Dekolty karo, zwłaszcza głębsze, wymagają jednak biustonoszy o niemal poziomej linii górnej. Doskonale w tej roli sprawdzą się staniki typu balkonetka.